Tanıtım
Erol Akkaya


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan Erol Akkaya, babası İhsan Akkaya'nin 1944 yılında kurduğu “Pul Yurdu”ndan devraldığı bayrağı, 1967 yılından günümüze “Filateli Pul Galerisi” olarak, Beyoğlu’ndaki yerinde taşımaktadır.

1967 yılında Türkiye'nin ilk pul gazetesi olan "Filateli"yi çıkaran Akkaya, bu gazetenin yayınını aralıksız olarak on yıl sürdürdükten sonra, yayın hayatına, Milliyet, Hey, Panorama, Güneş, Hayat ve Gelişim Hachette ile devam etti.

1978 yılından itibaren, 6 yıl süresince Kadıköy Filatelistler Derneği’nde başkanlık yaptı ve 2 yıl Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Erol Akkaya, hem bu görevlerinden ötürü, hem de pul sergilerinde jüri üyeliği yaptığı için yarışmalara uzun yıllar katılamadı. İlk kez 1985 yılında, İstanbul Ulusal Pul Sergisi'ne yarışmacı olarak katılan Akkaya, Atatürk'ün hayatini içeren tematik koleksiyonu ile altın madalya kazandı. Ayni koleksiyon ile Türkiye'de dört kez altın madalya ve Büyük Onur Ödülü, Balkan'larda Vermey, 1996 yılında İstanbul’da yapılan Dünya Pul Sergisi'nde ise büyük gümüş madalya kazandı.

Erol Akkaya, 63 yıllık tecrübesini, halen Beyoğlu’ndaki yerinde filatelistlere aktarmaya devam etmektedir.